PŘEDKUPNÍ PRÁVO JE ZPĚT
Předkupní právo, které od 1. ledna 2018 zavedla novela občanského zákoníku, výrazně zpomaluje prodeje nemovitostí a zvyšuje administrativní zátěž. Někteří klienti kvůli komplikacím od smlouvy odstoupili. Je to obrovská potíž, kterou sice umím řešit, ale myslím, že zákonodárci musí co nejdříve zákoník novelizovat.
Od 1. ledna 2018 platí, že pokud spoluvlastník převádí spoluvlastnický podíl na nemovitosti, mají k němu ostatní spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (manžel, rodič, sourozenec apod.).
Při porušení předkupního práva se může spoluvlastník, jehož předkupní právo bylo porušeno, domáhat na nabyvateli spoluvlastnického podílu, aby mu podíl nabídl ke koupi za stejných podmínek, za jakých jej nabyl od původního spoluvlastníka. Pokud tak nabyvatel neučiní, lze tuto povinnost vynucovat i soudní cestou.
Vrací se tedy zpět skutečnost, že spoluvlastníci mohou ovlivnit, kdo bude jejich novým spoluvlastníkem. To je dobrá zpráva.
Problémem je ale to, že kromě klasického spoluvlastnictví, jako například polovina rodinného domu, se tato povinnost vztahuje i na spoluvlastníky nebytových jednotek. Například u podzemních garážových stání je takových spoluvlastníků často několik desítek. Předkupní právo se může dotýkat až 50 procent všech realitních transakcí.
U společnosti RE/MAX se předkupní právo zatím dotklo několika desítek obchodních případů. Každý takový případ prodej nemovitosti výrazně prodlouží. Pokud se spolumajitelé práva rovnou nevzdají, případ se protáhne o dalších minimálně 90 dní, kdy běží lhůta pro vyjádření. Nezřídka se stává, že majitelé v domě nebydlí a je složitější je kontaktovat. Ještě větší problém nastává u cizinců, nebo také běžící dědické řízení. Kromě toho se zvyšují náklady na uskutečnění prodeje nemovitosti v řádu tisíců korun na každý takový případ podle toho, kolik dalších spoluvlastníků je nutné doporučenými dopisy oslovit.
V případě, že budete chtít pomoci s prodejem své nemovitosti, neváhejte se na mě obrátit.